Strona główna Co nowego ? Produkty Cennik Sprzedaż FAQ Do Pobrania Testy Kontakt
Przedwzmacniacz lampowy Audiomatus TP 01.

Galeria
Pobierz instrukcję obsługi
Przedwzmacniacz TP 01 przeznaczony jest do współpracy ze wszystkimi wzmacniaczami mocy wyposażonymi w wejścia RCA. Wzmocnienie napięciowe przedwzmacniacza wynosi 10 decybeli (około 3 razy), minimalna impedancja obciążenia 5 kilomów, będzie zatem współpracował poprawnie ze wzmacniaczami mocy o czułości od 700mV do 3V i impedancji wejściowej równej lub większej niż 10 kiloomów. Warunki te spełniane są przez każdy wzmacniacz mocy. Dzięki temu użytkownik może skupić się wyłącznie na dostrojeniu brzmienia systemu nie przejmując się "techniczną" kompatybilnością wzmacniacza i przedwzmacniacza. Obudowa TP 01 dopasowana jest wymiarowo i wzorniczo do monobloków Audiomatus AM400 , AM250R i AM500R oraz stereofonicznych wzmacniaczy mocy AS100, AS250 i AS500. Przedwzmacniacz wyposażony jest w pięć stereofonicznych wejść RCA, oraz dwa stereofoniczne wyjścia RCA. Zdalnie sterowane są regulacja głośności i funkcja MUTE.

W torze sygnałowym przedwzmacniacza TP 01 pracują dwie podwójne triody 6N30Pi, po jednej na kanał. (Lampy te są współcześnie produkowane, nie są drogie i nie ma żadnych kłopotów z ich dostępnością.) Stopień wzmocnienia nie jest objęty najmniejszym nawet ujemnym sprzężeniem zwrotnym (w układzie nie użyto rezystorów ani kondensatorów katodowych). Brak sprzężenia zwrotnego bardzo korzystnie wpływa na zniekształcenia: są one niezależne od częstotliwości w całym paśmie akustycznym i jedyną mierzalną tzn. powyżej 0,001% (przy napięciu wyjściowym 1V) składową jest, dla brzmienia zupełnie nieszkodliwa, druga harmoniczna. Siatki lamp polaryzowane są ogniwem litowym o dużej, wieloletniej trwałości. Zasilanie anod lamp zrealizowano za pomocą trójstopniowych stabilizatorów o impedancji wyjściowej nie przekraczającej jednego milioma (0,001 oma) w całym paśmie akustycznym (od 20 Hz do 20 kHz) oraz szumach rzędu dwóch mikrowoltów. Dzięki tak wyśrubowanym parametrom udało się uczynić zasilacz całkowicie niesłyszalnym. Stworzone zostały idealne warunki pracy dla lamp i dzięki temu tylko one, oraz w niewielkim stopniu rezystory anodowe (zastosowaliśmy węglowe Kiwame), oraz kondensatory wejściowe i wyjściowe, mają wpływ na brzmienie przedwzmacniacza. Dla zmniejszenia impedancji wyjściowej dwie triody w każdej bańce połączone są równolegle. Lampy pracują w warunkach zapewniających długą żywotność. Nie powinna być ona mniejsza niż 4000 godzin. Za regulację głośności odpowiada niebieski ALPS. Regulacja balansu (-1, -2 i -3 dB w każdym kanale) zrealizowana została na przekaźnikach. Przy regulatorze balansu ustawionym w pozycji środkowej elementy regulacji balansu są wyłączone z obwodu.

Do budowy TP 01 używamy najlepszych elementów i podzespołów. Elektronika przedwzmacniacza zamknięta jest w solidnej, sztywnej, doskonale ekranowanej obudowie. Skuteczność ekranowania musi być duża, aby zapewnić wystarczającą ochronę przed szerokopasmowymi zakłóceniami, wymaganą przy precyzyjnej transmisji niewielkich sygnałów. W obudowie zamontowano złocone, izolowane teflonem, gniazda RCA specjalisty w tej dziedzinie, amerykańskiej firmy Vampire Wire. Płyta czołowa o grubości 12 mm wykonana jest ze stopu aluminium, takiego samego jak w naszych wzmacniaczach mocy. Pokrętła także w całości są aluminiowe.

Brzmienie jest takie, jakiego można spodziewać się po właściwie zaaplikowanej triodzie: niesamowicie gładkie i zarazem bardzo szczegółowe. Aksamitne wysokie tony i naturalnie brzmiące ludzkie głosy. Znakomita lokalizacja wykonawców i instrumentów na scenie. Doskonała mikrodynamika i makrodynamika bez jakichkolwiek ograniczeń. Chce się słuchać!

Recenzent Highfidelity.pl Marek Dyba tak napisał o TP 01: "Dynamicznie - tak, energetycznie - bardzo, czysto, klarownie - wyjątkowo, ale zero chaosu, wyostrzeń, czy innych negatywnych objawów owej wyjątkowej ekspresyjności tego urządzenia." "Oferuje również kapitalną dynamikę, niemal wzorowy "pace&rhytm", oraz czystość i klarowność dźwięku, jaką rzadko zdarza się słyszeć z urządzeń lampowych. Co więcej, to urządzenie bardzo, bardzo ciche - lampy mają to do siebie, że generują a to delikatny szum, a to niewielki brum - zwykle coś się dzieje, przynajmniej gdy używa się wysokoskutecznych kolumn. Tymczasem tu w głośnikach była cisza, a i samo urządzenie nie "buczało", a słyszałem w nich trafo wielu duuużo droższych urządzeń." "W cenie niespełna 5 tysięcy złotych nie widzę dla niego żadnej konkurencji, a parowanie go z końcówkami mocy za kilkanaście tysięcy złotych nie będzie żadnym mezaliansem. To po prostu znakomity produkt."

Użytkownik Wielkolud79 napisał w dziale Opinie na Audiostereo.pl: "Jednym zdaniem TP01 robi z dźwiękiem to, czego wymagam od próżniowej amplifikacji: dodaje przyprawę z lampowej płynności i magii, ale bez zalewania całości miodem. Jest płynnie, plastycznie, przyjemnie, lekko po ciepłej stronie neutralności, ale przestrzennie i z dużym szacunkiem dla szczegółu. To w ogóle pierwszy słyszany przeze mnie przedwzmacniacz, na który mnie stać, który włączony do systemu robi w nim same pożądane rzeczy. Niczego dobrego nie zabiera, a to co dodaje wydaje się być nieodłączną i oczekiwaną częścią przedstawienia."


Dane Techniczne

Pasmo przenoszenia @CL= 100pF, RL=100 kiloomów
+/-0 -3dB:
+/-0 -1dB:


2Hz-230 kHz
3Hz-170 kHz

Impedancja wejściowa:

22 kiloomy

Impedancja wyjściowa @Zs =100 omów

700 omów

Wymiary (z pokrętłami, nóżkami i gniazdami) szer. x wys. x gł.

440x127x388

Waga:

10 kgGaleria
Pobierz instrukcję obsługi